Obrazový deník Jiřího Koláře zrcadlí události srpna 1968
V rámci výstavy Úšklebek století se do paláce Kinských po patnácti letech vrátí tvorba Jiřího Koláře, který svými kolážemi ostře kritizoval totalitní režim. Šedesát šest koláží mapující rok 1968 bylo vytvořeno kombinací novinových článků, uměleckých děl, pozvánek, nebo jiných zdrojů z téhož období. Jiří Kolář tak svému publiku umožnil netradiční pohled na 50. výročí okupace Československa.
Odpor k režimu vyvrcholil v roce 1953, kdy byl Jiří Kolář (1914–2002) devět měsíců vězněn za svou básnickou sbírku Prometheova játra (1950). Později podepsal i Chartu 77 a společně s Václavem Havlem a Theodorem Pištěkem založil v roce 1990 Cenu Jindřicha Chalupeckého. Jeho díla se dostala až do řady světových galerií včetně Guggenheim v New Yorku či Musée des beaux arts v Dijonu. Kolářovu dlouhou kariéru výstava zachycuje prostřednictvím více než 220 umělcových prací včetně jeho básní a prostorových koláží.
Výstavu Jiří Kolář: Úšklebek století můžete navštívit až do 2. září 2018 v paláci Kinských denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Výstava vznikla za podpory Nadace The Pudil Family Foundation.
Nadace The Pudil Family Foundation je otevřená nezisková organizace zaměřená na podporu vysoce kvalitních, inovativních výstav, výzkumných projektů a vzdělávacích programů, které napomáhají porozumění a šíření hodnot českého i světového moderního a současného umění.
Více informací o nás a o našich projektech najdete na www.pudilfamilyfoundation.org.