Theodor Pištěk došel v Klatovech až na konec lesa

Galerie Klatovy / Klenová přes léto vystavuje tzv. „obrazo-motorovou“ instalaci Theodora Pištěka s poetickým názvem Konec lesa. Výstava byla pojmenována po tajemném obrazu lesa, ze kterého vystupují do prostoru kořeny z kovových výfuků. Instalace představuje široké spektrum umělcovy tvorby, od technických soch, přes geometrické kresby až po hladké hyperrealistické obrazy.

Kunsthalle Praha: Design Store Manager

Kunsthalle Praha hledá do svého týmu kolegu/kolegyni na pozici Design Store Manager 

Anežský klášter podruhé ožije letním programem

Druhý ročník letního programu Anežka LIVE! oživí areál Anežského kláštera současným uměním, koncerty, workshopy, besedami nebo jógou. O výběr filmů promítaných v letním kině se letos postará Národní filmový archiv. Program neopomene ani nejmenší návštěvníky, které budou čekat dílny, pátrací hry či loutková představení.

Obrazový deník Jiřího Koláře zrcadlí události srpna 1968

V rámci výstavy Úšklebek století se do paláce Kinských po patnácti letech vrátí tvorba Jiřího Koláře, který svými kolážemi ostře kritizoval totalitní režim. Šedesát šest koláží mapující rok 1968 bylo vytvořeno kombinací novinových článků, uměleckých děl, pozvánek, nebo jiných zdrojů z téhož období. Jiří Kolář tak svému publiku umožnil netradiční pohled na 50. výročí okupace Československa.

Hynek Martinec vystavuje po boku Rembrandta

Současný umělec Hynek Martinec na své výstavě Cesta na Island ve Šternberském paláci ilustruje fiktivní příběh o stavbě barokní katedrály na Islandu v 18. století. Přestože katedrála nebyla nikdy postavena, Martinec alespoň ukazuje, jaké obrazy měly zdobit její interiér. Martinec ve svých malbách vede dialog s barokními umělci, jako byl Peter Paul Rubens, Anthonis van Dyck nebo Rembrandt, na jejichž díla se ještě jako student chodil dívat do Národní galerie v Paze.

Národní galerie vzpomíná na zlaté časy

Právě před sto lety zemřeli dva významní představitelé moderny – Gustav Klimt (1862–1918) a Egon Schiele (1890–1918), toto smutné výročí připomíná jejich společná výstava ve Veletržním paláci v Praze. Rok jejich úmrtí zároveň značí i zánik Rakouska-Uherska, s jehož bohatou kulturou byli oba umělci spjati. Jejich díla tak budou zasazena do kontextu vídeňských moderních malířů včetně Oskara Kokoschky, Emila Orlika či Josefa Hoffmanna.

Galerie Klatovy / Klenová oslavuje 80. narozeniny Zbyška Siona

U příležitosti 80. narozenin představitele českého informelu Zbyška Siona (*12. 4. 1938) připravila Galerie Klatovy / Klenová ve spolupráci s kurátorem Milanem Dospělem retrospektivní výstavu Zbyšek Sion / Obrazy. Informel, také nazývaný Art Brut, se v Česku rozšířil v 50. letech jako protestní (neformální) tvorba zachycující existenciální úzkost, naléhavost a osamění v totalitnímu režimu.

Kateřina Šedá v Českém Krumlově nabízí normální život na plný úvazek

Kateřina Šedá nabízí skrze fiktivní společnost UNES-CO placenou pozici „občana Českého Krumlova“, jejíž popisem je vykonávat „normální život“. Za tříměsíční bydlení ve služebních bytech v centru města a každodenní činnosti, jakými je třeba větrání peřin v oknech, hraní fotbalu na ulici nebo procházení se s kočárkem, budou „zaměstnanci“ vykompenzováni mzdou. Kateřina Šedá touto performancí upozorňuje na problematiku turistických měst, kde obyvatelé opouštějí centra a stěhují se do okrajových částí.

Kupka v Paříži

Vedle umělců jako byl Wassily Kandinsky či Piet Mondrian má i Česká republika svého pionýra abstraktního umění – Františka Kupku. Přínos Františka Kupky však zůstává v mezinárodním kontextu často opomíjen. Na Kupkovu nezastupitelnou roli průkopníka abstraktního umění aktuálně poukazuje pařížská Grand Palais formou retrospektivní výstavy, jejíž součástí jsou i tři díla ze sbírky Nadace The Pudil Family Foundation: Studie k Radostem (1901), Signum (1907) a Legionářský prapor (1918). Výstavu připravila kurátorka Brigitte Leal a historici umění Markéta Theinhardt a Pierre Brullé.

Koudelka do Národní galerie přivedl destrukci

Jeden z nejvýznamnějších světových fotografů, Josef Koudelka, vystavil ve Veletržním paláci v Praze svůj cyklus velkoformátových fotografií s názvem De-Creazione, který státu daroval. Cyklus byl vytvořen na podnět Vatikánu, který pro své první zastoupení na Benátském bienále roku 2013 oslovil umělce ke ztvárnění tří základních témat knihy Genesis: stvoření, destrukce a znovu-stvoření.