Magdalena Jetelová se dotýká naší nejisté doby

Magdalena Jetelová svou unikátní sochařskou, až architektonickou výstavou nazvanou Dotek doby reaguje na prostor Malé dvorany Veletržního paláce a nechává nás zkoumat vztah nejistoty a jistoty, nebezpečí a bezpečí. Lesklá simulace vrstevnic doplněná laserovými paprsky se pomocí zrcadel vpíjí do architektury, která se souběžně stává součástí uměleckého díla.

Po 40 letech znova zazní příběhy členů Charty 77

Po 40 letech od podepsání Prohlášení Charty 77 si můžeme znovu připomenout jednotlivé osudy členů i celkovou atmosféru revoluční doby. Příběh Charty 77 – její začátek, působení a konec – je vyprávěn skrz život básníka, kunsthistorika a patrona undergroundu Ivana Martina Jirouse, známého pod přezdívkou Magor. Nechybí však ani příběhy Václava Havla, Jana Patočky či Jaroslava Seiferta.

František Skála postavil svůj vlastní muzejní svět

Všestranný umělec František Skála vytvořil ve Valdštejnské jízdárně muzeum složené z více menších muzeí propojených motivem světla. Umělec nám v Jízdárně připravil procházku metafyzickou krajinou podivné architektury s dominantními sochami, skrze které nám chce sdělit svůj názor na svět.

Nejnovější technologie odhalily tajemství maleb starých mistrů

Našim zrakům běžně ukrytá podkresba je jedna z počátečních fází obrazu a přináší tak svědectví o proměnách kompozice a detailů, uměleckých kvalitách svých tvůrců a středověkých dílenských zvyklostech. Výstava Očím skryté. Podkresba na deskových obrazech 14.–16. století ze sbírek Národní galerie v Praze odhaluje neviditelné vlastnosti vzácných maleb díky nejmodernějším technologiím snímajícím obraz v infračerveném spektru.

Když umění oživí kanceláře

Jak přiblížit oblast umění širší veřejnosti? Způsoby, jak odbourávat bariéry, které mnozí lidé vůči světu umění vnímají, jak oslovit nového diváka a navázat s ním dlouhodobý vztah, hledají dnes kulturní instituce, ale i firmy.

Nadace The Pudil Family Foundation podpořila výstavu Třetí mysl. Jiří Kovanda a (ne)možnost spolupráce

Národní galerie v Praze ve svém podzimním výstavním programu uspořádala výstavu ke 40. výročí umělecké tvorby Jiřího Kovandy (1953). Výstava Třetí mysl. Jiří Kovanda a (ne)možnost spolupráce se věnuje kolaborativním aspektům v umělcově celoživotní tvorbě. Ve spolupráci a dialogu s jemu blízkými umělci vznikla díla, koláže, instalace, sochy či performance, v nichž se rozplývají hranice mezi každodenním životem a uměním.

Nadace The Pudil Family Foundation podpořila výstavu Americká grafika tří století

V rámci svého letošního podzimního programu připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s National Gallery of Art ve Washingtonu výstavu Americká grafika tří století. Výstava nabízí široký vhled do historie grafické tvorby v USA z období od počátku 18. století až téměř do současnosti a představuje také dějinný, sociální a politický exkurz do historických etap vývoje Spojených států.

Kunsthalle Praha: Správce stálé sbírky

Kunsthalle Praha hledá do svého týmu kolegu/kolegyni na pozici Správce stálé sbírky. Zájemce prosíme o vyjádření svého zájmu a zaslání svého profesního životopisu na email jobs@kunsthallepraha.org. Těšíme se na Váš email.

Kunsthalle Praha: Registrář

Kunsthalle Praha hledá do svého týmu kolegu/kolegyni na pozici Registrář. Zájemce prosíme o vyjádření svého zájmu a zaslání svého profesního životopisu na email jobs@kunsthallepraha.org. Těšíme se na Váš email.

Kurátorkou Kunsthalle Praha se stala Christelle Havranek

Na pozici kurátorky moderního a současného umění Kunsthalle Praha nastoupila Christelle Havranek. Ve výběrovém řízení vyhlášeném správní radou Kunsthalle Praha byla vybrána odbornou komisí.