Zet Light: „Prostředků, které stát směřuje do výtvarného umění, je zoufale málo,“ říká Petr Pudil
29. 12. 2015 · Martin Burda · Michaela Hofmanová · Byznys · Zet Light · Pořady · Hlavní zprávy z byznysu · filantropie · kultura · výtvarné umění
Zdroj: Zet
Odkaz na rozhovor na stránkách Zet.cz
„Prostředků, které stát směřuje do výtvarného umění, je zoufale málo,“ říká Petr Pudil
V budově bývalé trafostanice na pražském Klárově vznikne nová kunsthalle. Za galerií výtvarného umění bude stát rodinná nadace The Pudil Family Foundation investora Petra Pudila. Ten chtěl nadaci směřovat k podpoře výtvarného umění proto, že je tento sektor podfinancovaný ze strany státní podpory, ale i soukromých peněz. Pudil také v pořadu Zet Light prozradil, že chce svoji Kunsthalle Praha zprovoznit do čtyř let.
Záznam celého rozhovoru s investorem a filantropem Petrem Pudilem, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru na stránkach zet.cz.
Čím se Vaše rodinná nadace zabývá?
My jsme už mnoho let sběrateli umění. Rozhodli jsme se s manželkou, že naši rodinnou sbírku vložíme do naší rodinné nadace, protože při každé naší zahraniční cestě se snažíme navštívit nějakou místní galerii. A to nás inspirovalo k tomu, že bychom naši filantropickou činnost chtěli napřímit směrem k podpoře výtvarného umění. Myslím si, že když má člověk potřebu společnosti s něčím pomoci, tak má svoje síly napřímit jedním směrem, nejít po mnoha cílech. My jsme se rozhodli, že tu činnost nasměrujeme do oblasti výtvarného umění, protože těch prostředků, které tam směřuje stát, je zoufale málo. Nevidíme tam ani příliš mnoho soukromých peněz, které by tomuto odvětví chtěly nějak pomoci.
Jakou formu bude Vaše podpora moderního umění mít?
My jsme se rozhodli, že otevřeme v Praze Kunsthalle Praha, což bude nezisková instituce, která se bude zaměřovat na pořádání krátkodobých výstav moderního a současného umění, počínaje rokem 1900 a konče současností. Vznikne v prostorách čtvrti pražského Klárova, kde vlastníme velmi zajímavou historickou budovu bývalé trafostanice. Věříme, že se nám konverze na muzeum moderního a současného umění podaří co nejdříve a otevřeme někdy na přelomu let 2019 a 2020.
Jaké má Vaše Kunsthalle Praha zahraniční vzory?
Kunsthalle Praha by se chtěla zařadit mezi instituce stejného jména ve střední Evropě. To znamená v Německu, ve Švýcarsku, v Rakousku existuje řada institucí, které nesou tento název a my bychom se chtěli rozsahem činností a kvalitou těmto institucím přiblížit.
Co dělá dobrou Kunsthalle?
Dobrou Kunsthalle dělá dobrá dramaturgie, profesionální kurátorský tým podpořený kvalitním a promyšleným edukativním programem. Dobrou Kunsthalle také dělá dobrá budova. My bychom chtěli aby naše budova splňovala ty nejmodernější přístupy k tomu, jak představit divákovi výtvarné umění.
Záznam celého rozhovoru s investorem a filantropem Petrem Pudilem, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.
Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.
Zdroj: Zet
O nás
Nadace The Pudil Family Foundation je otevřená nezisková organizace zaměřená na podporu vysoce kvalitních, inovativních výstav, výzkumných projektů a vzdělávacích programů, které napomáhají porozumění a šíření hodnot českého i světového moderního a současného umění.
Více informací o nás, o našich projektech a o Kunsthalle Praha najdete na www.pudilfamilyfoundation.org.